Dell 1U R440 4210/8G*1/600G SAS 10K*1/H330/DVD/550W*2/3.5-4
Dell 1U R440 4210 (10 core, 20 thread, 2.20 GHz, 13.75 MB)/8G*1/600G SAS 10K*1/H330/DVD/550W*2/3.5-4
Brand - Dell
Product Type - Dell Rack Server
Processor - Up to two 2nd Generation Intel Xeon Scalable processors, up to 24 cores per processor
Memory - 16 DDR4 DIMM slots, Supports RDIMM /LRDIMM, speeds up to 2666MT/s, 1TB max
Storage controllers - Internal Controllers: PERC H330, H730P, H740P, HBA330
External Controllers: H840, 12 Gbps SAS HBA
Drive bays - Front drive bays: Up to 10 x 2.5” SAS/SATA (HDD/SSD) with up to 4 NVMe SSD max 76.8TB or up to 4 x 3.5 SAS/SATA HDD max 64TB Optional DVD-ROM, DVD+RW
Power supplies - Bronze 450W (Cabled PSU), Platinum 550W (Hot plug PSU with full redundancy option)
Bezel - Optional LCD or security bezel
I/O & Ports - Network options
2 x 1GbE LOM + (optional) LOM Riser 2 x 1GbE or 2x 10GbE SFP+ or 2 x 10GbE BaseT
Front ports: 1 x Dedicated iDRAC Direct USB, 1 x USB 2.0, 1 x Video
Rear ports: 1 x Dedicated iDRAC network port, 1 x Serial, 2 x USB 3.0, 1 x Video
Up to 2 x PCIe Gen 3 slots all x16